Mézes pogácsás kampány a 2 százalékért

A civilek a kevésért is hálásak

Rendhagyó figyelemfelkeltő akcióval hívták fel a figyelmet a jövedelemadó 2 százalékának a felajánlására a székelyudvarhelyi civil szervezetek önkéntesei. A nem szokványos kampányt a Dr. Verestóy Attila Alapítvány kezdeményezte és szervezte.

Lázár Emese

Május 25-éig, szerdáig lehet felajánlani a jövedelemadó 2 százalékát valamelyik, tetszés szerint kiválasztott, számunkra rokonszenves tevékenységet folytató civil szervezetnek. Az összeg minimális, de sok kicsi sokra megy és az így begyűlt pénz jelentős segítséget jelent  legyen szó világi vagy egyházi alapítványokról, egyesületekről, civil szervezetekről.

A Dr. Verestóy Attila Alapítvány nem csak az önkéntes munkát, de az adófelajánlás fontosságát is szívügyének tekinti, így minden évben népszerűsíti azt.  Több udvarhelyi civil szervezettel közösen szervezeték meg és évekig sikeres volt a Civil Nap, amikor a Márton Áron téren a különböző civil szervezetek verték fel sátraikat azzal a céllal, hogy tevékenységüket megismertessék a városlakókkal. A helyszínen nem csak informálódásra, de a jövedelemadó 2 százalékának a felajánlásához szükséges űrlap kitöltésére is lehetőség nyílt.

Ebben az évben az alapítvány egy érdekes, szó szerint édes ötlettel rukkolt elő. A Varga Mézes által felajánlott mézes pogácsával jutalmazták meg azokat, akik éltek az adófelajánlással. Az akció első felvonása a Harmónia Cukrászdában zajlott, ahol a kezdeményezéshez csatlakozó civil szervezetek- Udvarhelyi Fiatal Fórum, Feel Good Egyesület, EKE székelyudvarhelyi szakosztálya, Civitas Alapítvány és az Orbán Alapítvány képviselői saját maguk, pingálták rá cukormázzal a „Köszönjük!” és „2%” szavakat  a 200 darab pogácsára. A jó hangulatú bevezetőt követően az önkéntesek a Bethlen-lakónegyedi és az 1918. december 1. utcai Merkúr áruházban szétosztották a mézes pogácsákat, hálából és jutalmul azoknak, akik már felajánlották az adójuk 2 százalékát.

A rendhagyó figyelemfelkeltő kampánynak sikere, de tanulsága is volt. A tapasztalatokat Nemes Melinda, a Dr. Verestóy Alapítvány ügyvezető igazgatója foglalta össze lapunknak:

„Meglepő volt számunkra, hogy vannak, akik azt hiszik, ha évekkel ezelőtt felajánlották ez automatikusan megy tovább minden évben. Olyanokkal is találkoztunk, akik úgy gondolják, hogy a felajánlással újabb pénzösszeget kell kifizetniük. Sokan pedig nem találják fontosnak felajánlani, mert azt vallják nagyon kevés az ők 2 százalékuk. Ezeket a tévhiteket sikerült helyben szétoszlatni, és jóleső érzés volt, hogy többen ott, a helyszínen éltek a felajánlással, sőt, olyanok is voltak, akik vittek el űrlapokat a kollégáiknak is”- összegezte Nemes.

Az akció konkrét eredmény, hogy 10 udvarhelyszéki civil szervezetnek 25 felajánlást sikerült „begyűjteni”.

„ A tenger hatalmas víztömeg, de apró kis cseppekből van. Ezt szoktam mondani mindenkinek, aki azt mondja, hogy az ő kevéske 2 százaléka nem számít. Téves. Abba, hogy az adónk 98 százalékával mi történik, mire költi az állam, nem szólhatunk bele, de erről a két százalékról mi döntünk, ha másért ne, akkor már ez is lehet motiváció. Azt még elmondanám, hogy tévedés ne essék: nem magunknak kampányoltunk, és nem az Alapítványnak gyűjtöttünk, hanem minden civil szervezetnek. És arra akartuk felhívni az emberek figyelmét, hogy minél többen éljenek a lehetőséggel, hiszen ezt még csak szerdáig, azaz május 25-ig tehetik meg”- fogalmazott Nemes Melinda.

Megtudtuk azt is, hogy az udvarhelyi pénzügyi hivatal statisztikája szerint tavaly 16 ezren ajánlották fel jövedelemadójuk 2 százalékát valamilyen civil szervezetnek, ehhez képest múlt héten 7 ezernél alig valamivel több űrlapot adtak le.

„Ez még fele sem a 2015-ösnek, de abban reménykedem, hogy a mézes pogácsás akcióval is sikerült felhívni a figyelmet, és a statisztika a hátralevő napokban jelentősen javul, sőt, akár fel is múlja a tavalyit”- bizakodott Nemes, hozzáfűzve, hogy azt tervezik, hogy a jövőben nem csak Székelyudvarhelyen, de vidéken is mozgósítani fogják az embereket.